Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAMBERIF 2019: Światowe Targi Bursztynu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2019-04-03 16:01:59
targi, gdańsk, polska, bursztyn, wyroby jubilerskie, biżuteria, moda, gdańsk amber look jewellery & fashion, światowe targi bursztynu, międzynarodowe targi bursztynu, ambermart, 2019, amberif

26. edycja Targów Amberif przejdzie do historii jako święto biżuterii i mody, nowoczesnego designu i mistrzowskich kreacji jubilerskich, ale też satysfakcjonujących spotkań biznesowych i towarzyskich, interesujących wykładów i ciekawych inspiracji. Z roku na rok Amberif staje się coraz bardziej atrakcyjny!

470 wystawców z rekordowej liczby 21 krajów i blisko 5500 odwiedzających z 58 krajów wraz z licznymi wydarzeniami towarzyszącymi - odbywający się w Gdańsku, Światowej Stolicy Bursztynu, Amberif po raz kolejny potwierdził, że to Światowe Targi Bursztynu. - Dla nas były to udane targi, lepsze nawet niż zeszłoroczna edycja. Zważywszy na sytuację na rynku, tak duże zainteresowanie wyrobami z bursztynem bałtyckim napawa nas optymizmem - podsumował Mariusz Gielo z firmy Gielo. Największym zainteresowaniem kupców cieszyła się biżuteria nowoczesna, unikatowa, atrakcyjna wzorniczo i charakteryzująca się wysoką jakością wykonania. W tej dziedzinie coraz śmielej wypowiadają się językiem sztuki kreatywni projektanci biżuterii i artyści plastycy, których dzieła zaskakują wyjątkowością i pomysłowością na wykorzystanie bursztynu w nowatorski sposób.

 

Najlepsi z najlepszych

Ich starania zostały dostrzeżone i docenione nie tylko przez składających zamówienia kupców, ale także przez jury konkursów. W konkursie Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego GRAND PRIX w kategorii wzornictwo - statuetkę Ministra Przedsiębiorczości i Technologii oraz 2 kg srebra ufundowane przez KGHM Polska Miedź SA - otrzymała firma A2 JEWELLERY za pierścień City Life autorstwa Ryszarda Węsierskiego, zaś ZŁOTY MEDAL w kategorii mistrzostwo jubilerskie trafił do Macieja Rozenberga za bransoletę L’Orfeo Archeology. - To moja pierwsza praca konceptualna, więc tym bardziej cieszy mnie, że została zauważona i doceniona. Od zawsze marzyłem o tym, by uwolnić się od myślenia o biżuterii przede wszystkim w kategoriach komercyjnych - teraz mogę sobie wreszcie na to pozwolić. Po takiej zachęcie tym śmielej będę podążał tą drogą - nie krył zadowolenia Ryszard Węsierski z A2 JEWELLERY.

 

 

Nie była to jednak jego jedyna nagroda - projektant został wyróżniony także Bursztynową Kulą, nagrodą wręczaną przez studentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi firmom i projektantom, którzy przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiego wzornictwa - za innowacyjność designu, modernistyczny charakter oraz współczesną formę obiektów.

 

Targi Amberif są też miejscem przyznawania honorowego tytułu Bursztynnika Roku - w tym roku został nim prof. Ryszard Szadziewski z Katedry Zoologii Bezkręgowców na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest światowej sławy specjalistą badającym współczesne i kopalne muchówki zatopione w bursztynie. Natomiast zwycięzcami w konkursie Bursztynowe Rzemiosło organizowanego przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą MiŚP zostali: w kategorii juniorów - Aleksandra Kotyla, a w kategorii seniorów - Grzegorz Tryjefaczka i Krzysztof Bondaruk.

 

 

Bursztyn i moda

Tak dużo inspirującej i zachwycającej mody na targach biżuterii nie było nigdy przedtem! Amberif rozpoczął się i zakończył silnym modowym akcentem, by podkreślić nierozerwalny związek biżuterii mody. Na otwierający Targi pokaz Amber in Fashion składały się dwie spektakularne kolekcje: urzekająca wielobarwnością La Via Dell’ Ambra ze strojami zaprojektowanymi przez Jolę Słomę & Mirka Trymbulaka i biżuterią Doroty Gulbierz, oraz Classic sygnowana marką MichaelAgnes Michała Starosta i Agnieszki Łuszcz z biżuterią Domu Mody Forget-me-Not. Projektanci dostarczyli cennych wskazówek, jak łączyć współczesną biżuterię z modą w wersji haute couture - na ile przełoży się to na praktykę, zobaczymy już niedługo na ulicach nie tylko Gdańska.

 

Dynamiczna, awangardowa, zaskakująca - taka była Gala GDAŃSK AMBER LOOK jewellery & style, wieńcząca 26. edycję targów Amberif. - Teatr Szekspirowski w Gdańsku po raz kolejny połączył modę z cennym skarbem Pomorza, jakim jest bursztyn. Gala Amber Look zaskoczyła mnie niezwykle efektownymi pokazami. Była wyjątkowym przeniesieniem w różne światy sztuki, kultur i nastrojów. Jestem ciekawa, czym zaskoczy nas za rok - podsumowała Lidia Przybylska, redaktor naczelna magazynu Moda w Polsce.

 

 

Publiczność zgromadzona w Teatrze Szekspirowskim zobaczyła siedem kolekcji przygotowanych przez duety składające się z projektantów biżuterii i mody - ideą gdańskich pokazów jest bowiem idealna symbioza tych dwóch elementów. W tym roku szczególny nacisk został położony na kolekcje adresowane do młodszej publiczności: od mody ulicznej, poprzez metaliczne instalacje, po stroje wieczorowe - wszystko po to, by udowodnić, że biżuteria z bursztynem jest nowoczesna i zdobi niezależnie od wieku, płci, czy preferowanego stylu w modzie. Udało się to znakomicie!

 

Na wybiegu dominowały kolekcje bardzo ekspresyjne, czasem wręcz awangardowe, przyciągające uwagę zestawieniami różnych kolorów, kształtów i faktur, wzorowane na motywach rodem z kina science-fiction i… Stoczni Gdańskiej. Nie zabrakło artystycznych odwołań do rodzimego folkloru, który - przefiltrowany przez wyobraźnię twórców - nabrał zupełnie nowego, nowoczesnego wyrazu, jak i do inspiracji dalekimi kulturami, które dzięki zestawieniu z polskim bursztynem stały się jakby bliższe. Oczywiście nie zabrakło również klasyki w eleganckim wydaniu, zachwycającej prestiżowymi materiałami i krojami w zestawieniu z luksusową biżuterią.

 

 

Różne oblicza bursztynu

Bursztyn to znacznie więcej niż tylko biżuteria! Amberif jest sceną, na której występuje on w różnych rolach. W tym roku był on nie tylko bohaterem pokazów mody i konkursów, ale także towarzyszących Targom wystaw: Janusz Wosik - in memoriam, którą można oglądać w Muzeum Bursztynu, oraz pokonkursowej Prezentacje 2018: Srebro i bursztyn, goszczonej w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

 

Bursztynowi dedykowana jest także kolejna, 9. edycja wydawnictwa Trend Book 2019+, dostarczającego inspiracji do tworzenia nowatorskich projektów zgodnych z aktualnymi trendami mody. Bursztyn jest także głównym bohaterem filmu Złoto Bałtyku, którego pierwszy odcinek miał swoją prapremierę na Targach. Na Amberifie można było go znaleźć także w meblach, obrazach, rzeźbach, przedmiotach użytkowych i kosmetykach… Czy jest druga tak inspirująca skamieniała żywica, którą można wykorzystać na tak wiele różnych sposobów?

 

Bursztyn jest wyjątkowy! Kolejna okazja, by się o tym przekonać już w dniach 29-31 sierpnia - na otwartych dla szerokiej publiczności Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART. A za rok kolejna edycja AMBERIF w terminie 18-21 marca 2020 r. Zapiszcie te daty w kalendarzu!

 

Więcej informacji: www.amberif.pl