Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBiały bursztyn

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2019-04-05 17:50:59
bursztyn, biały bursztyn, biżuteria, branża jubilerska

Bursztynowy kolor, czyli jaki? Najczęściej podawany jest przykład miodowego lub koniakowego. Taki bursztyn spotykany jest najczęściej. Jest to jedynie wycinek gamy kolorystycznej odmian bursztynu bałtyckiego.

Biały Bursztyn fot. PB STUDIO

 

Adam Chętnik, badacz bursztynu, założyciel Działu Bursztynu w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk zdefiniował w "Małym słowniku odmian bursztynu" (1981 r.) około... 200 odmian. Uporządkował i opisał bursztyn przezroczysty i nieprzezroczysty oraz ich wariacje kolorystyczne. Od czerwonej, pomarańczowej, przez żółtą, niebieskawą, zielonkawą, beżową do brązowej, prawie czarnej i… białej. Pisał o jarzębatym, chmurkach, cackach i kapuściaku - zadziwiłby artystę malarza.

 

Dorota Cenecka

 

Od zawsze biały bursztyn, był oceniany jako najwartościowszy, gdyż występuje najrzadziej. Białe bryłki bursztynu bałtyckiego są wyjątkowo cenione przez bursztynników, kolekcjonerów i twórców biżuterii. Od najdawniejszych czasów były wyceniane najwyżej. Dziś unikalne kawałki potrafią osiągać ceny nawet kilkudziesięciu euro za gram. Biżuteria czy to z czystym "królewskim" białym bursztynem czy z białym z licznymi wtrąceniami np. niebieskawymi zawsze przykuwa oko.

 

Marcin Bogusław

 

Biały bursztyn występuje w kilku odmianach, najrzadsza to kredowa (barwa kredowobiała) oraz kościak (bursztyn biały w odcieniach żółtawych przypominający kość słoniową). Eskimosi, specjaliści od nazywania białego koloru śniegu, na pewno znacznie rozszerzyliby ten podział. Biały kolor w bursztynie często występuje w połączeniu z innymi barwami. Razem tworzą unikalne wzory: mozaiki, słoje, łaty i pasy itp.

 

Maria Fijałkowska

 

Bursztyn biały zawiera mikroskopijne pęcherzyki gazu (średnica 0,0008-0,001 mm). Ich liczba dochodzi do 900.000 na 1 mm2 oszlifowanej powierzchni. Stanowi to nawet 50% objętości. Dla porównania bursztyn nieprzezroczysty żółty ma tych pęcherzyków mniej niż 25.000 na 1 mm2. (Matuszewska, Katinas 1971, Klebs 1887). Wpływ pęcherzyków powietrza na barwę i przezroczystość najprościej pokazać na przykładzie białka jaja kurzego. Przezroczyste, jasnożółte zamienia się w nieprzezroczystą białą pianę po napowietrzeniu podczas ubijania. Strukturę wewnętrzną w formie stałej piany ma właśnie biały bursztyn.

 

Mariusz Gliwiński

 

Obecność pęcherzyków powietrza powoduje, że białe bryłki bursztynu mają niższą mikrotwardość. Wpływa też bezpośrednio na jego ciężar właściwy (gęstość). Bursztyn biały może mieć gęstość niższą niż woda, czyli poniżej 1 g/cm3.

 

Michalina Owczarek

 

Skąd pęcherzyki gazu w bursztynie? Prawdopodobnie powstały przy zastyganiu gromadzącej się żywicy, bądź są wynikiem przemian chemicznych. Mogą to być zatrzymane bańki powietrza i drobinki wody. Białe odmiany bursztynu to najczęściej formy powstałe wewnątrz pnia - w kieszeniach, pod korą, między słojami. Bardzo rzadko występują białe odmiany form naciekowych z zewnątrz pni dawnych drzew bursztynodajnych.

 

Powierzchnia bursztynu z czasem ciemnieje. Biały kolor zmieni się w żółty, następnie pomarańczowy. Po setkach lat nie będzie przypominać pierwotnej bieli. Jednak specjaliści w żadnym wypadku nie nazwą tego wadą, ale zadziwiającą właściwością, która pokazuję, że bursztyn to żywy kamień.

 

Źródło: Magazyn "Bursztynnisko"

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Biżuteria artystyczna

Jesteśmy pracownią jubilerską, w której tworzymy biżuterię artystyczną ręcznie malowaną. Wzory na...
Polska - CZĘSTOCHOWA 2020-10-23 Dodał: Marzena Królikowska-Kukuła Przemysł jubilerski Zobacz ofertę

Matula Kancelaria Prawna

Oferujemy kompleksową obsługę prawną spółek, osób prowadzących działalność gospodarczą i osób fiz...
Polska - Wrocław 2016-04-22 Dodał: Adrian Matula Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Kancelaria Adwokacka w Olsztynie

Adwokat Marta Rozbicka jest właścicielem kancelarii prawnej w Olsztynie. Świadczymy usługi z zakr...
Polska - Olsztyn 2021-05-17 Dodał: Marta Rozbicka Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert